Ще з давніх часів на території України існувало багато прикмет і звичаїв пов’язаних з хлібом. Наші предки поклонялись йому, шанували та берегли, немов зіницю ока. Саме із такого ось ідола і народився весільний коровай, а також ряд традицій, які мають відношення саме до нього.

Коровай як символ

В тому далекому минулому хліб вважався даром, причому щедрим, котрим нагороджувала матінка-земля за працю, старання та терпіння. Коровай як символ найвищого урожаю і багатства був присутній на різноманітних слов’янських святах, йому приділяли велику увагу. Але на весіллях, немає значення яких – бідних чи розкішних – великий і круглий коровай обов’язково мав мати місце.

Круглий весільний коровай символізував Сонце, це прийшло ще з часів язичництва, де бог-Сонце повинен був змилостивитись і взяти під своє крило та благословити тих, хто одружується. Одна лише присутність короваю на весіллі пророкувала молодим довге і заможне життя.

Спекти коровай

Для приготування короваю визначались коровайниці – всі вже заміжні жінки, але у ніякому випадку вдови чи бездітні. Коровайниць могло бути троє, п’ятеро чи семеро. Серед них назначалась головна чи старша коровайниця, яка керувала процесами розчинення і замішування тіста, випічкою короваю. Старшою коровайницею ставала жінка, котра живе з чоловіком у злагоді та мирі, в добрі, коханні та щасті, у якої були працелюбні та чуйні діти. Існувало повір’я, що таким чином порядок і щасливе сімейне життя передасться від коровайниці до молодого та молодої. Іноді цю роль виконувала хрещена мати однієї із сторін.

Під час приготування короваю жінки співали пісні: так були пісні-заговори, які залишились ще з часів язичництва: «Ти печись-дерись коровай, товстіше від печі цегляної, вище слупчика дубового». Також читали молитви, ніби просячи Божого благословення для наречених.

Оскільки коровай начебто відображав статус майбутнього подружжя, то його намагались зробити не тільки смачним, але й чим більшим, товстішим, вищим – так, іноді він випікався такого ж розміру, як і весільний стіл. Траплялись випадки, коли коровай підіймався настільки високо і запікався таким товстим, що його неможливо було витягти з печі. Для цього доводилось виймати з неї по декілька рядів цегли. Після того, як коровай вже був готовий, його прикрашали пшеничними колосками та калиною. Це були традиційні прикраси: по-перше, в ті часи весілля найчастіше відбувались восени, в період урожаю, як раз тоді і калина дозрівала, і пшениця стояла позолоченими колосками. По-друге, калина вважалась символом сильного і міцного кохання, а пшениця – достатку та багатства.

Після усього, коровай накривали вишиваним рушником і зберігали якомога далі від сторонніх чужих очей.

Інші види короваю і подальша роль випічки

Напередодні весілля випікались і маленькі «коровайчики», їх розносили замість запрошень на святкування.

На весіллях купців та царських церемоніях короваї були небачених розмірів. Окрім коровайниць наймались і коровайники, які на ношах, оббитих розкішними тканинами, найчастіше оксамитом, доставляли коровай на стіл.

І ось молодих зустрічали короваєм, причому найчастіше їм потрібно було покуштувати весільний хліб саме посередині, що символізувало народження нового життя. Саме по собі ділення весільного короваю означало втрату цноти нареченої. Після благословення молодих короваєм, йому відводилась безпосередня участь і в церемонії обдаровування, про неї навіть говорили наступне: «на коровай покласти». Тобто родичу чи гостю пропонувалось покуштувати, прийняти коровай, а в обмін щось дати, обдарувати наречених. Розрізали та ділили коровай хрещені батьки, а розносили шматочки – діти. Не годилось гостям йти додому без шматка весільного короваю, а вже в дома, в сім’ї його ділили між усіма членами родини, навіть тими хто не був на весіллі. Вважалось, що того, хто покуштує коровай буде супроводжувати вдача, особливо якщо попереду мала відбутись якась нова справа чи дорога.

Прикраси з короваю роздавали присутнім на весіллі незаміжнім дівчатам, начебто побажання також здобути щастя в сімейному житті і зовсім скоро відчути на собі що ж таке весілля.

Ця традиція так міцно ввійшла в нашу слов’янську культуру, протікає в нашій крові, що ми й до цього часу зустрічаємо вже одружених молодят, короваєм з традиційними візерунками-прикрасами, які благословляють на заможне щасливе життя, в якому пануватиме мир та кохання.

Категорії: Традиції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *