Українські весілля широко відомі на весь світ. Та це й не дивно. Адже лише у нас молодятам кричать «Гірко!», хрещені батьки дарують їм великий та неймовірно красивий і смачний коровай, а тещі презентують сокиру. Навіщо це все? Що воно означає і як потрапило до нас? Це дуже давні традиції, які не втратили своєї популярності і сьогодні.

Слов’янське гірко та Вікторіанське чуже, голубе та позичене

«Гірко!» – традиційне слово українських весіль. Жодна шлюбна забава не обходиться без цього виклику. Але ж чому саме «Гірко!»? Адже це щаслива подія і логічніше було б кричати «Солодко!», щоб молодятам жилось щасливо. А тут раптом таке несмачне слово. Щоб ми там не говорили і як би не намагались протистояти цьому вигуку ця традиція все-таки давня і вона має своє символічне значення, яке ми не маємо права змінювати чи викорінювати.

Раніше наречена обходила гостей з підносом, на який кожен з присутніх на святкуванні клав гроші, брав чарку і випивав її, примовляючи «Гірко!». Це було свідченням того, що особа випила саме горілку, а не воду. Після цього гість цілував молоду. Ті ж люди, які грошей не давали, просто випивали і проговорювали «Гірко!», задовольняючись тим, що мають змогу спостерігати за поцілунками інших.

Згодом ця традиція змінилась жартівливою вимогою все нових і нових поцілунків від молодят.

Навіщо потрібна стара, нова, позичена і блакитна річ?

Існує одна старовинна англійська прикмета, згідно якої на весіллі повинна бути якась стара, нова, блакитна і позичена річ. Ця прикмета походить ще з Вікторіанських часів. З того часу багато наречених намагаються одягатись відповідно до цього звичаю.

Щось старе – це символ, який демонструє зв’язок нареченої з її родиною та минулим життям. Наречені в якості цього символу зазвичай одягають старовинну сімейну прикрасу чи весільну сукню своєї бабусі чи матері.

Щось нове символізує успіх і удачу в новому уже сімейному житті майбутньої дружини. Зазвичай функцію чогось нового відіграє весільна сукня.

Позичена річ завжди буде нагадувати нареченій, що якщо знадобиться, то її родина та друзі завжди будуть поруч і потрібно лише попросити про їхню допомогу. Роль цієї речі може належати мереживній хустинці.

Блакитна чи синя річ втілює лояльність і вірність. Зазвичай це підв’язка.

Також в черевичок молодої кладуть срібну монетку, щоб побажати їй багатства.

Виключно українське

Вишиваний рушник та коровай – це атрибути, без яких не відбувається жодне українське весілля. Рушник узагалі використовується у всіх народних звичаях та обрядах. Він в прямому значенні слова супроводжує людину з моменту її народження і аж до могили. На Різдво, масляну чи Трійцю завжди вишивались рушники. Але найбільша кількість аксесуарів готувалась до весілля. Адже згідно старовинної традиції наречена повинна була кожному з присутніх на святкуванні гостей подарувати власноруч вишитий рушник. Також існує ще один обряд: батькам потрібно зустріти молодят «весільним короваєм», який підносять на вишиваному рушнику. З цієї ж причини власне і потрібен ще й коровай.

Але роль випічки не обмежується лише цією функцією. Наречений та наречена повинні ще відкусити по шматку короваю, не використовуючи при цьому рук. Вважається, що той, хто відкусить найбільший шматочок, той і буде головою в сім’ї.

Чоботи, теща та сокира

Який же зв’язок між цими предметами і героїнею багатьох анекдотів – мамою нареченої? А виявляється все досить просто: є відома пісенька «чоботи з бугая, не бояться холоду, нічого». Смисл цього старовинного обряду заключається в тому, щоб зять проявив повагу до своєї тещі. Все робиться в наступній послідовності:

  • зять знімає старе взуття з тещі;
  • миє (бризкає горілкою) їй ноги;
  • дарує та одягає тещі нове взуття;
  • танцює з нею швидкий танець, аби перевірити чи підійшла обновка за розміром.

Зазвичай, протягом обряду спочатку залякують матір молодої: її можуть вимазати чим-небудь, принести сокиру «аби нігті підстригла», або ж подарувати старі брудні кирзові чоботи 56 розміру. І лише після цього все робиться так, як потрібно. Гості на весіллях неймовірно люблять брати участь у такому дійстві, або хоча би спостерігати за всім що відбувається.

Фата більше не потрібна

Одним з найкрасивіших і старовинних весільних обрядів є момент, коли свекруха знімає фату з невістки. Але раніше замість фати дівчата одягали віночок із стрічками. Його й доводилось знімати мамі молодого. Крім того, дівчині ще розплітали коси. Звідси й походить назва звичаю «розплітання нареченої». В більшості українських регіонів фату з новоспеченої дружини знімає свекруха, але в деяких областях це може робити і наречений.

Після того, як фату зняли, молодій на голові зав’язують хустину і вона прощається із своїми незаміжніми подругами, танцюючи з ними по черзі танець, під час якого прикриває їхні голови своєю фатою. Обряд символізує перехід з дівочого життя в доросле. Таким чином, мама нареченого визнає його дружину повноправною господинею свого дому.

Категорії: Традиції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *