В нашій країні весільному рушнику з давніх-давен приділялась велика честь и відводилась вагома роль у багатьох народних обрядах. Особливе значення йому надавалось у проведенні такої значної події як весілля. Рушник ручної роботи завжди був найбільшим і найкрасивішим. Його дарували батьки нареченої нареченому після сватання на знак їхньої згоди щодо одруження. Дівчина вишивала рушники для родини свого обранця, пізніше їх використовували під час весільної церемонії.

У свідків присутність рушників була обов’язковою, як і у подружок, котрі пов’язували їх на грудях хрест-навхрест. Готувались також спеціальні «рушники для благословення». Ними батьки прикрашали ікони для того, щоб благословити своїх дітей перед вінчанням. Це були прекрасні розшиті рушники, на яких переважала вишивка червоного кольору.

Де, коли і як

Під час вінчального обряду (сьогодні в процесі одруження в РАЦСі) свідки розстилали білий вінчальний рушник, на який ставали молоді. Він символізував хмару, на якій наречений з нареченою начебто підіймались у Царство Небесне, де благословляв їх шлюб сам Господь Бог і скріплював їх священними узами шлюбу.

Потім священик перев’язував руки молодят спеціальним «союзним» рушником, що символізувало міцність духовних уз, прив’язаність наречених один до одного, єднання. Це були рушники з рослинними орнаментами, іменні полотна та вироби з написами «на щастя на долю».

Після вінчання та церемонії одруження батьки зустрічали молодих весільним короваєм. Коровай лежав на «хлібосольному» рушнику, на якому зображувалась пара жайворонків або голубів, які символізували щасливих та закоханих молодят, котрі будуть вірними, відвертими, щирими один до одного в подальшому сімейному житті. По бокам на рушнику вишивались квіткові та рослинні орнаменти як побажання благополуччя і процвітання.

Символи на рушниках

Взагалі-то всі весільні рушники вишивались вручну, причому сам рушник частіше за все був двостороннім: одна сторона для нареченого, інша – для молодої з відповідною символікою. Не зважаючи на те, що зображення могли бути різними, вони розміщувались симетрично з однаковою кількістю символів і розмірами. Вишивка була трьохшаровою: перший ряд – дерево родини, де зображувались птахи; другий ярус – побажання молодим і третій шар – берегині, чоловіча і жіноча символіка, ініціали молодят.

Говорячи про орнаменти, хотілося б уточнити, що символізувала та чи інша вишивка на рушникові:

 • виноград – радість від створення нової сім’ї;
 • виноградні сади – життєва полоса, лан, де чоловік – основоположник роду, а дружина – оберігає і піклується про їх родинне дерево, що пустило коріння;
 • дуб – символ язичництва – зображення бога сонця Перуна, чоловічий знак, прогнозуючий нареченому вічну чоловічу силу і життєву енергію;
 • дуб і калина – неймовірна жіноча і чоловіча врода і сила;
 • калина – українське родинне дерево. Ягоди червоного кольору – знак довголіття сім’ї, вічність роду;
 • ластівка – добрий віщун, радник, який піклується за укріплення сімейного господарства;
 • лілія – жіночий символ – непорочність і чистота, жіноча врода і енергія. Часто вишивали не лише квітку, але і пуп’янок з листками, котрі композиційно зображали зародження нової сім’ї, життя родинного розвитку;
 • павич/жар-птиця – сімейне щастя;
 • троянда – безперервне благословення сонця і рух уперед;
 • соловейко й зозуля – символ дівоцького рушника – народження нової сім’ї і продовження сімейного роду;
 • соколи – молодята. Часто соколи, або, наприклад, голуби вишивались з поверненими один до одного голівками або з гілочкою калини у дзьобі. Це уособлювало народження нової сім’ї, закоханих один в одного молодят;
 • хміль – молодість та кохання.

Після всього весільні рушники зберігались в домі молодих як сімейна реліквія. Під час родинних святкувань ними прикрашали оселю. До речі, наречена, переїжджаючи в дім чоловіка, привозила з собою придане, в яке обов’язково входили рушники.

Гарний вишитий і яскравий розписний рушник і сьогодні ціниться в народі. Поважайте рушник і ви – він обов’язково принесе благополуччя і мир у сім’ю!

Категорії: Традиції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *